Bijbelstudie Mattheüs 4:1-11 - Het leven op aarde is geen paradijs. Kijk maar om je heen. Naast fijne en mooie dingen kom je allerlei nood, pijn, bedrog, onwaarheid en eenzaamheid tegen. De diepste oorzaak van dit alles is dat de duivel door list en bedrog overste van deze wereld is geworden. Wanneer Jezus -Zoon van God- in de wereld komt om mens en wereld te redden, doet de duivel er alles aan om dit te voorkomen. Hoe hij dat probeert, kun je in deze bijbelstudie lezen.
Wat je vooraf moet weten, is dat ook al is de duivel verslagen door Jezus, hij brutaal doorgaat met het verleiden van mensen. Dat betekent dat jij er ook mee te maken hebt. Jouw leven is geen spel, maar een strijd. Als mensenmoordenaar van de beginne probeert de duivel jou van God vandaan te houden.
Vooraf lezen Mattheüs 4:1-11
Situatie
(vers 1-2)
De verzoeking van Jezus vindt plaats nadat Hij door Johannes is gedoopt. Het bijzondere bij deze doop was de proclamatie van God de Vader: ‘Deze is Mijn Zoon, Mijn Geliefde, in Wie ik Mijn welbehagen heb!' (3:17). Dit getuigenis werd niet alleen gehoord door mensen, maar ook door de duivel. Vandaar dat de eerste verleiding (vers 3b) begint met een beroep op wat God gezegd heeft.
Eerste verleiding
(vers 3-4)
Wanneer de duivel zijn aanval inzet, heeft Jezus als teken van toewijding aan God zich in eenzaamheid afgezonderd en veertig dagen en nachten gevast. Je begrijpt dat Jezus dan honger heeft. Op dat moment komt de duivel dichterbij. Dat betekent, hij is er al! Maar listig als een slang wacht hij rustig het juiste moment af om toe te slaan, inspelend op een zwakke plek. Voor Jezus is lichamelijke honger op dat moment de zwakke plek.
Het is opvallend dat Jezus zelf niet zegt dat Hij honger heeft. Toch kent de duivel Jezus' behoefte en speelt daar op in. Dat doet hij heel geniepig. Hij houdt Jezus namelijk voor dat Hij geen honger hoeft te lijden. De kern van deze verleiding is dat de duivel Jezus als Zoon van God aanspoort om van Zijn mogelijkheden gebruik te maken! Stil de honger door van stenen brood te maken. Het gaat hem er dus om dat Jezus Zijn godheid aanwent voor Zichzelf. Maar Jezus is niet gekomen om Zichzelf te dienen, maar om de wil te doen van Zijn hemelse Vader. Daarom neemt Hij als Zoon van God de plaats in van Zoon des mensen.
De consequentie hiervan is dat Jezus afhankelijkheid van God stelt boven bevrediging van Zijn honger. Als God wil dat stenen brood worden, dan zal Hij daarvoor moeten zorgen. Jezus zelf zal het niet zeggen!
Les voor ons
Bedenk dat de duivel ook jou observeert, jouw zwakke plekken kent en jou probeert te verleiden via gevoelens. Het gaat hem er daarbij om dat jij je gevoelens eigenmachtig probeert te bevredigen en je je niet afvraagt wat Gods wil is.
Het lastige daarbij is dat we in een cultuur leven waar we aangespoord worden om alle onlustgevoelens zo snel mogelijk te bevredigen. Heb je trek in iets, dan neem je een snack. Heb je seksuele drang, dan bevredig je die. Heb je behoefte aan ontspanning, dan hang je een avond voor de tv. Op deze wijze leren we onszelf aan om gevoelens/prikkels te bevredigen en weten we ons niet meer afhankelijk van God.
Eten is niet verkeerd, zelfs nodig. Pas echter op voor teveel, verkeerd voedsel en het overheerst worden door voedsel. Seks is door God bedoeld als mooi en goed. Maar seks buiten het huwelijk, op zichzelf gerichte seks (de ander gebruiken, jezelf gebruiken), is verkeerd. Ieder heeft ontspanning nodig, maar de vraag is: waar en hoe ontspan jij jezelf?
We zullen onze gevoelens moeten leren (her)kennen en daarbij ons afvragen wat God wil en net als Jezus besluiten dat we afhankelijk van God willen zijn. Dus ons willen, moet heersen over ons voelen!
Tweede verleiding
(vers 5-7)
Wanneer Jezus Zijn vertrouwen stelt op God en Zijn Woord, probeert de duivel dat kapot te maken. De tweede verleiding richt zich op de vraag: is Gods Woord wel betrouwbaar? Laat dat eens zien! Jezus moet met een sprong van het dak van de tempel bewijzen dat God te vertrouwen is. Op deze wijze zou moeten blijken dat de belofte uit Psalm 91:11-12 waar is.
Het antwoord van Jezus is dat we God niet mogen verzoeken. God is volkomen betrouwbaar en Zijn beloften hoef je niet wantrouwend uit te proberen. Wanneer er echt nood is, zal God reddend en helpend ingrijpen! Dat gebeurt ook in vers 11: engelen komen om Hem te dienen.
Les voor ons
Wanneer anderen merken dat jij je vertrouwen op God stelt, dan zul je onherroepelijk te maken krijgen met argwaan en achterdocht. Als God dan liefde is, waarom...? En als God dan machtig is, waarom...? En als God dan alomtegenwoordig is, waarom ...? Op deze manier probeert satan God in diskrediet te brengen. Het doel is dat er een scheiding komt tussen jouw geloofsvertrouwen en God.
Je kunt zeggen dat satan via jouw verstand jou probeert te verleiden om God te verzoeken. God moet bewijzen dat Zijn Woord waar is! Het verrassende is: wie blijft vertrouwen op God en Zijn Woord, die zal merken dat God voor hem/haar zorgt!
Derde verleiding
(vers 8-10)
Bij de derde verleiding heeft de duivel weer een andere truc. Jezus kiest ervoor om in weg van lijden en sterven de mensheid en de wereld te redden, maar de duivel houdt Hem een makkelijker weg voor. Eén moment van onderwerping aan de duivel, (dat een teken van aanbidding is), en alles is voor Hem!
Bij deze verleiding wordt de gehoorzaamheid aan God ter discussie gesteld. Maar Jezus gaat daar niet op in. Alleen de Heere God mag aanbeden en gediend worden. Het verrassende is dat Jezus die als mens Zijn roeping wil vervullen, beveelt satan weg te gaan. En dat gebeurt ook.
Les voor ons
De kern van de derde verleiding is om los van God je levensloop te bepalen. Met deze truc laat satan zien waar het hem om te doen is. Hij wil niet dat jij en ik toegewijd voor God leven. Hij probeert ons wijs te maken dat we Gods hulp en leiding niet nodig hebben. Wie zo leeft, knielt niet alleen voor zijn eigen ‘ik', maar ook voor satan! God eist echter dat we Hem alleen aanbidden. Dit vraagt van ons gehoorzaamheid.
In onze los-van-God-cultuur, waar je leert om te doen wat je zelf wilt, is deze gehoorzaamheid aan God een zeer moeilijk gegeven. Wie op dit terrein tot zonde verleid wordt, mag net als Jezus, satan wegsturen in Jezus' naam! Het is daarbij opvallend dat jij satan niet hoeft te gehoorzamen, maar dat hij in Jezus' naam jou moet gehoorzamen.
Tenslotte
Wanneer je de trukendoos van de duivel overziet, ontdek je dat zijn werkwijze niet zo gevarieerd is. Eigenlijk komt het steeds op hetzelfde neer. Houd zijn werkwijze dus in de gaten en weersta hem!
Ook al moeten we elke dag strijd voeren tegen de duivel en moeten we helaas constateren dat we maar al te vaak verliezen, toch hoeven we niet te wanhopen. In Jezus Christus zijn wij méér dan overwinnaars (Rom. 8: 37). Zie daarom steeds op Jezus, die op Golgotha deze verleider de kop heeft vermorzeld. Dankzij Zijn overwinning is er vergeving van zonden. En Zijn Geest wil ons helpen om staande te blijven in de strijd.
Schrijver: Ds. G. van Goch
Bron: Cruciaal jaargang 2, nummer 2